İmaj akordiyon sineklik

Akordiyon Sineklik

Akordiyon Sineklik Katlanabilir,  pileli tülleriyle akordiyon sineklik, iki tarafı klavyeli ve ortası körüklü müzik aleti akordiyonu hatırlattığı için bu isimle anılmaktadır. Bilindiği gibi akordiyon ya da diğer adıyla akordeonun ortasındaki körük sistemi açılıp kapanarak yandaki klavyenin tuşlarına hava göndermekte, bu da farklı seslerin oluşmasına imkan vermektedir. Akordiyon sineklikteki çalışma düzeni de ona çok benzemektedir. Tüller açılıp kapanarak sineklik sistemine muntazam bir işlev kazandırmaktadır.

Akordiyon sineklik, mekanizması ve çalışma sistemiyle plise sineklikle aynıdır. Katlanabilir özelliği karmaşık bir yapıya sahip olduğu anlamına gelmemelidir. Bilakis kullanımı çok basittir. Küçük bir hareketle açılıp kapanması sağlanabilir. Özellikle kapılarda yatay çalışan akordiyon sineklik çok sık kullanılmaktadır. Cam balkon ve dışa açılan kapılar için idealdir. Duble akordiyon sineklik modelinde pileli tüllerin olduğu kanatlar hem sağda hem solda toplanabilmektedir. Kapanma sırasında kanatlar ortada birleşir. Pencerelerde daha ziyade, dikey çalışan modeller tercih edilmektedir. Gerek pencere gerekse kapı uygulamalarında akordiyon sineklik, katlandığı zaman yer kaplamaz. Bu yönüyle sökülüp takılmasına gerek yoktur. Öte yandan katlanma ölçüsü tercihlere ve uygulandığ yerin durumuna da göre değişkenlik arz etmektedir. Son yılların en özgün modeli olan akordiyon sineklik, tasarımı ve estetik görünümüyle aynı zamanda dekoratif bir üründür. Özellikle balkon kapıları için muhteşem sonuçlar ortaya çıkarmakta, normal kapılara göre fark yaratmaktadır.

Başta akordiyon sineklik olmak üzere diğer bütün modellerde temizlik çok önemlidir. Çünkü sineklikler pencere ya da kapılarda dış mekanla direkt temas sağlayan bölümdür. Kısa sürede çok fazla tozlanıp kirlenirler. Kötü bir görüntü oluşmaması için sinekliklerin kısa aralıklarla temizlenmesi şarttır. Ancak temizliği bir o kadar kolaydır. Islak bir bezle çok fazla bastırmadan silinebilirler. Hatta menteşeli modellerde tazyikli suyla yıkamak bile mümkündür. Bu yönüyle ev hanımlarının işini kolaylaştırmakta ve tercih sebebi olmaktadır. Ancak temizlik aşamasının önemli bir püf noktası vardır. O da, fırçalamaktan özenle kaçınmak gerektiğidir. Fırça kullanıldığında sinekliğin alüminyum ya da fiberglas tülleri deforme olabilir. Tüllerin gözeneklerinin açılması, sineklerden koruma işlevini yitirmesine sebep olacaktır. Akordiyon sineklik, estetik görünümü ve hassas yapısıyla temizlik sırasında diğer modellerden daha fazla hassasiyet ister. Ancak temizliğine dikkat edildiği müddetçe evlerin şıklığına şıklık katacaktır.