Ölçü Alma

Sineklik sistemleri, yaşam alanlarının dışa açılan kapı ve pencerelerinde, sinek, böcek gibi haşerata karşı koruma kalkanı oluşturur. Geniş veya dar her alanın ölçülerine göre üretilip oraya monte edilebilir. Dolayısıyla ölçü alma, sineklik dünyasına atılan ilk adımdır. Uygulamanın yapılacağı yerin ebatları her pencere, kapı ya da cam balkon için farklılık arz edecektir. Dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, sinekliğin, takıldığı alanı herhangi bir boşluk bırakmayacak biçimde kaplamasıdır. Aksi takdirde işlevini yerine getiremeyecektir. Açık kalan küçük bir noktadan bile sineklerin geçişi çok kolaydır.

Sineklikler için milimetrik hassasiyet taşıyan ölçü alma işlemi, tamamen teknik bir konudur. Pencerede ya da kapıda farklı bir tarzda ölçü almak gerekebilir. Bu durum sineklik modeline göre de değişecektir. Örneğin bir pencereye menteşeli sineklik takılmasıyla plise sineklik takılması arasında ölçü farklılıkları olacaktır. Söz konusu modelin dikey ya da yatay çalışacak olması bile ölçüyü etkileyecektir. Genel itibariyle sineklikler için iki türlü ölçü alma tekniği vardır. Takılacağı kapı ya da pencerenin içten veya dıştan ölçüsü alınabilir. Dıştan alınan ölçü sinekliğin bitmiş halini belirtir ve net ölçüdür. Bunun için pencerenin veya kapının açılan kanadının dış kısımdan en-boy olarak ölçümlenmesi gerekir. İçten ölçü alma tekniği ise açılan kanatla ilgili değil kanadın yer aldığı kasayla ilgilidir. Kasada contanın bulunduğu bölümün köşelerindeki tırnaklardan itibaren yine en-boy ölçümü yapılır. Üretim aşamasında bu ölçülere, uygulanacak sinekliğin modeline göre pay eklenir. Genellikle dikey çalışan menteşeli, stor ve sabit modellerde iç tarafa açılan sineklikler için, ‘iç ölçü’ önem taşır. Yatay çalışan stor sinekliklerde ise ‘dış ölçü’ daha olumlu sonuç verir. Bu işlemler, basit ancak bilgi gerektirir. Küçük bir hata, sürecin başa dönmesine, hatta üretilen ürünün boşa gitmesine yol açabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca sinekliği uygulayacak ustanın gelip keşif yaparak kendisinin ölçü alması daha uygundur. Hangi model, nasıl bir çalışma sistemiyle uygulanacaksa, işinin uzmanı o çerçevede ölçü alacaktır.

Yaşam alanlarınıza sineklik taktırmaya karar verdiğinizde bizi arayın. Sineklik Evi olarak size her türlü teknik desteği sağlayalım. Uygulanacak modele göre, nerelerden ölçü almanız gerektiğini detaylı biçimde anlatalım. Dilerseniz hemen işe koyulup, ölçü almaya gelelim. Ustalarımız aracılığıyla, sinekliğin monte edileceği yeri ve çalışma düzenini bizzat keşfederek, ortama en uygun modeli belirleyelim. Siz de, elde metreyle pencerelerin köşelerini arşınlayarak ölçü alma zahmetinden kurtulun.